Czy Kawa z Kapsułki Jest Zdrowa?

W ciągu ostatniej dekady kapsułki z kawą stały się niesamowicie popularne – głównie ze względu na prostotę użycia i bogactwo smaków.

Ja sam lubię od czasu do czasu spróbować jakiegoś nowego smaku.

Pewnie zastanawiasz się, czy te cudowne kapsułki są bez wad? 

No, cóż niestety nie są.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam Cię do lektury.

Główne problemy związane z używanie kapsułek z kawą

Wynalazca kawy w kapsułkach, John Sylvan, żałuje ich stworzenia i mówi, że pierwotnie zaprojektował je tylko i wyłącznie do użytku biurowego.

Dlaczego ich wynalazca żałuje ich stworzenia?

Świeżość produktu

Podobnie jak każdy produkt spożywczy kawa ma również swój okres przydatności do spożycia. 

Palone ziarna kawy w krótkim czasie starzeją się pod wpływem tlenu z powietrza [utlenianie]. Świeżo paloną kawę najlepiej spożyć w ciągu kilku tygodni [3-4] od daty palenia. Jeśli kupujesz ją w profesjonalnym sklepie, to możesz zobaczyć ektykietkę z datą palenia.

Jeśli chodzi o kawę mieloną, to jest jeszcze gorzej. W tym przypadku mówimy nawet o kilkunastu godzinach – im drobniej zmielone ziarna kawy tym większą ekspozycja na powietrze i kawa szybciej się psuje. 

Niestety, jeśli chodzi o kawę zamkniętą w kapsułkach, to nie masz zielonego pojęcia, kiedy została zmielona i w jakiej postaci została zamknięta.

Skutki zdrowotne

Większość kapsułek jest plastikowa, więc większość problemów związanych ze spożywaniem żywności lub napojów w plastikowych pojemnikach odnosi się również do kapsułek z kawą.

Niektórzy uważają, że są one nawet nasilone, ponieważ plastik ma kontakt z gorącym płynem [wodą], co pozwala na przeniesienie większej ilości plastikowych chemikaliów do kawy.

Chemikalia z tworzyw sztucznych, takie jak BPA, BPF, BPS i ftalany, są znanymi substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego i mogą przyczyniać się do zaburzeń równowagi hormonalnej, przyrostu masy ciała i problemów z płodnością [*]. 

Wolne od BPA

Oprócz związków plastiku dochodzi również aluminium, z którego często wykonane są pokrywki do kapsułek. 

Kolejny problem to możliwość rozwoju pleśni. Gorąca woda nie wystarczy do ich zabicia, podobnie jak kwasowość kawy – po napełnieniu wodą wewnętrznego zbiornika i przewodów ekspresu, nie ma możliwości ich opróżnienia z wody, co tworzy świetne warunki do rozwoju wszelkiej maści mikroorganizmów [*].

Czynnik środowiskowy

Jednym z powodów, dla których John Sylvan żałuje stworzenia kapsułek to negatywny wpływ na środowisko.

Kapsułki z kawą prowadzą do wytwarzania ogromnych ilości odpadów z tworzyw sztucznych.[*] Co gorsza związki chemiczne zawarte w plastikowych opakowaniach mogą przenikać do wód gruntowych lub gleby i się w nich odkładać.

Recykling kapsułek z kawą

Niestety, ale większość z nich nadal nie podlega biodegradacji i recyklingowi – chociaż należy zaznaczyć, że są już firmy, które wytwarzają swoje kapsułki z biodegradowalnych materiałów.

Co gorsza, w przypadku tych, które nadają się do recyklingu, większość osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Kwestie finansowe

Oprócz aspektów zdrowotnych i środowiskowych dochodzą kwestie finansowe –  kapsułki z kawą nie należą do najtańszych.

Nawet wysokiej jakości kawy organiczne nie kosztują aż tak dużo, jak zestaw kapsułek z kawą.  

Główne pytania, to skąd tak wysoki koszt?

Cena, jaką płacisz to zwykła zmielona kawa, pokryta tworzywem sztucznym z dodatkiem aluminium.

Oczywiście płacisz głównie za wygodą, także dla niektórych osób czas zaoszczędzony na używaniu ekspresu kapsułkowego może być wart znacznie więcej niż koszt kapsułek.

Czy kawa z kapsułki jest zdrowa - podsumowanie

Jak widzisz pomimo ogromnej zalety, jaką jest prostota użycia i oszczędność czasu. Ekspresy kapsułkowe mają swoje wady i to nawet takie, które mogą wpływać na Twoje zdrowie.

W ostateczności decyzja należy do Ciebie.

Facebook
Twitter
Pinterest