Zastanawiasz się nad zakupem ekspresu kapsułkowego?
Nadal nie wiesz, czy jest to właściwy wybór?
A może lepiej wybrać ekspres kolbowy albo w pełni automatyczny?
Cóż, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, to zapraszam do dalszej lektury.
Kliknij poniższy link, aby przejść do interesującej Cię części:
Zalety ekspresów kapsułkowych
Bądźmy szczerzy, gdyby nie miały one zalet, to nie zyskałyby tak ogromnej popularności na całym świecie.
Gigantyczna oszczędność czasu
Nie musisz mielić ziaren, odmierzać odpowiedniej ilości kawy, ubijać jej, a także martwić się ilością i temperaturą wody. O to wszystko dba ekspres, za naciśnięciem jednego przycisku.
Jedna kawa może być gotowa w 2 – 3 minuty.
Dodatkowo nie musisz tracić czasu na naukę obsługi ekspresu. Jesteś w stanie przygotować niezmiennie dobrą kawę w zaciszu własnego domu i to w mgnieniu oka.
Możesz dodać do tego jeszcze czas spędzony na podróży do kawiarni – no chyba, że lubisz chodzić na spacery po kawę 🙂

Powtarzalność procesu i spójność smaku
Jedną z rzeczy, których możesz być pewien w przypadku kapsułek z kawą, jest to, że zawsze otrzymasz ten sam smak. Wszystko jest zestandaryzowane i gwarantuje zawsze takie same doznania smakowe.
Świeżość produktu dzięki szczelnemu pakowaniu
Kapsułki z kawą dłużej utrzymują świeżość zmielonej kawy – są hermetycznie zamknięte.
Mają przewagę w stosunku do zwykłej kawy mielonej – po otwarciu paczki zmielonej kawy jej oleje i aromaty zaczynają się ulatniać pod wpływem tlenu z powietrza. Używanie specjalnych pojemników jest zawsze pomocne w utrzymaniu smaku na dłużej, ale nie można tego porównywać do kapsułek ze szczelnie zamkniętą kawą.

Banalny proces parzenia
Jak już wspominałem wcześniej, kapsułki z kawą są idealne, jeśli szukasz szybkiego rozwiązania.
W przypadku zwykłego ekspresu do kawy musisz wykonać wiele kroków i nauczyć się go obsługiwać, zanim będziesz mógł zrobić przyzwoite espresso. Musisz wybrać ziarna, które lubisz, zmielić je, ubić preferowaną ilość, zdecydować o temperaturze wody i jej ilości.
Nawet w przypadku ekspresów w pełni automatycznych nadal musisz martwić się ziarnami kawy, stopniem zmielenia, wodą i mlekiem oraz uciążliwym procesem czyszczenia.
W ekspresach na kapsułki wystarczy, że upewnisz się, że w pojemniku jest woda, włożysz kapsułkę z kawą do wskazanego miejsca i naciśniesz odpowiedni przycisk. Kilka chwil później i możesz cieszyć się kawą.
Duża różnorodność smaków
Ilość napojów, z jakich możesz korzystać w dużej mierze, zależy od systemu kapsułek, jakiego chcesz używać. Najpopularniejsze systemy kapsułek w naszym kraju to:
- Dolce Gusto
- Nespresso
- Tassimo
- Tchibo
Dla przykładu system Dolce Gusto zawiera kapsułki:
- espresso
- espresso caramel
- espresso intenso
- ristretto
- colombia
- grande intenso
- americano
- mocha
- chococino
- czekolada
- i wiele, wiele innych

Dedykowane ekspresy do kapsułek są bardzo przystępne cenowo
W porównaniu do tradycyjnych ekspresów ciśnieniowych automatycznych, czy półautomatycznych ekspresy kapsułkowe są wręcz niebywale tanie.
Niektóre modele możesz dostać już za trochę więcej niż 200 zł. Oczywiście dochodzi do tego jeszcze koszt kapsułek.
Wady ekspresów na kapsułki
Kapsułki z kawą posiadają również pewne wady.
Nie wszystkie kapsułki nadają się do recyklingu
Większość rodzajów kapsułek z kawą jest trudna, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa do recyklingu.
Głównymi winowajcami są kapsułki, które wykonane są z tworzywa sztucznego, aluminium, lub ich mieszaniny.
Ich właściwy i skuteczny recykling oznaczałby oddzielenie plastiku, aluminium i oraz ich prawidłowe usunięcie. To samo w sobie wymaga specjalnych systemów recyklingu i zasobów niedostępnych dla większości osób lub nawet miast.
Niektóre marki [Nespresso], podjęły się recyklingu własnych kapsułek. Możesz odnieść zużyte kapsułki Nespresso do oficjalnego salonu sprzedaży, dostaniesz nawet specjalny woreczek do ich przechowywania.
Nie dają idealnego, klasycznego espresso
Mimo że bardzo dobrze naśladują smak i aromat, to szansa, że będziesz w stanie przygotować takie same espresso jak w przypadku ekspresów kolbowych ze świeżo zmieloną kawą, przygotowywaną przez profesjonalnego baristę jest raczej zerowa.
W przypadku profesjonalnego espresso masz znacznie szerszy wybór, jeśli chodzi o zmienne procesu parzenia, takie jak rodzaj ziaren kawy, grubość mielenia, ciśnienie ekspresu, objętość i temperatura wody.
Dla wielbicieli kawy jest to gigantyczna wada. Jeśli chodzi o zwykłych kawowiczów, to cóż… doradzam wszystkim, aby spróbowali taką kawę, zanim wydadzą opinię, a następnie zdecydowali, czy to im odpowiada.
W przypadku innych specjałów [latte, cappuccino] kapsułki zawierają już mleko w proszku tworzące spienioną piankę. Nie da się ukryć, że nie ma to najmniejszego porównania ze świeżo spienionym mlekiem.

Niektóre typy kapsułek pasują tylko do określonej marki ekspresów
Ekspresy kapsułkowe są różne, każdy z nich działa tylko ze ściśle określonym system kapsułek.
Na przykład ekspres Dolce Gusto Piccolo będzie działa tylko z kapsułkami z systemu Dolce Gusto.
Dlatego lepiej zdecydować przed zakupem, które rodzaje kapsułek z kawą lubisz, a następnie według tego wyboru zakupić ekspres – w dużych salonach z kawą masz możliwość wypróbowania kapsułek za darmo.
Wysoki koszt zakupu kapsułek
Pomimo że ceny większości ekspresów kapsułkowych nie należą do wygórowanych – zwłaszcza jeśli porówna je się z innymi ekspresami [kolbowe lub w pełni automatyczne].
Niestety, ale z ceną kapsułek jest już trochę inaczej [jedna kapsułka w zależności od systemu to koszt od 1 – 3 zł].
Oczywiście całkowity koszt kapsułek zależy w dużej mierze od tego, jaką często pijesz kawę.
Na poziomie jednej kapsułki dziennie pewnie tego nie poczujesz, ale jeśli uwielbiasz pić kilka filiżanek dziennie albo chcesz kupić ekspres kapsułkowy, aby służył całej rodzinie, to warto porównać koszty zakupu ekspresu na kawę mieloną z zakupem ekspresu kapsułkowego i kosztem kapsułek.
I dopiero wtedy zadecydować.
Istnieje jedno ustawienie zaparzania dla wszystkich rodzajów napojów
Z jednej strony jest to wygoda, ale z drugiej staje się wadą. Ponieważ kapsułki zostały zaprojektowane z myślą o szybkiej i prostej pracy – większość ekspresów na kapsułki ma tylko jedno ustawienie parzenia, czasami dwa.
Prawdziwą wadą jest to, że niezależnie od tego, czy chcesz wypić espresso, czy latte macchiato, urządzenie zastosuje te same ustawienia [ciśnienie, temperaturę wody, czas parzenia].
Wydaje mi się, że nie muszę Ci tłumaczyć, że jak coś jest do wszystkiego, to ciężko oczekiwac spektakularnych rezultatów.
Czy warto zakupić ekspres na kapusłki - podsumowanie
Jak widzisz, kapsułki z kawą mają wiele zalety – oszczędność czasy, prostota użycia, bogactwo smaków, powtarzalność procesu parzenia.
Niestety, jak to mówią, nie ma róży bez kolców. Kapsułki nie są zbyt przyjazne środowisku, otrzymywana kawa nie ma porównania z kawą parzoną ze świeżo zmielonych ziaren, również koszt kapsułek [zwłaszcza jeśli pijesz dużo kawy] może zniechęcić do ich używania.
W ostateczności wybór i tak należy do Ciebie,