Czy Kawa jest Zdrowa – Zalety i Wady Picia Kawy

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie.

Dzięki wysokiemu poziomowi antyoksydantów i korzystnych składników odżywczych wydaje się interesującym napojem… dodatkowo przepysznym i niestety uzależniającym.

Oczywiście, jak wszystko, co przyjemne ma i swoje wady. 

Chcesz poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie… czy kawa jest zdrowa

To zapraszam do lektury.

zalety i wady picia kawy

Zalety picia kawy

Bogate źródło antyoksydantów i składników odżywczych

Kawa to nie tylko przepyszny napój. 

Jedna filiżanka kawy z ekspresu (240 ml) zawiera [*]:

  • 2% zalecanago dziennego spożycia (ZDS) niacyny (wit. B3) i tiaminy (wit. B1)
  • 3% ZDS potasu i manganu
  • 2% ZDS magnezu 
  • 1% ZDS fosforu
  • 1% ZDS folianów
  • 6% ZDS kwasu pantotenowego (wit. B5)
  • 11% ZDS ryboflawiny (wit. B2)

Oprócz witamin i składników mineralnych zawiera również bardzo duże ilości antyoksydantów.

Kofeina - środek pobudzający, który może poprawić funkcjonowanie mózgu i przyspieszyć metabolizm

wzór chemiczny kofeiny
wzór chemiczny kofeiny

Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie.

Kawa jest jej największym źródłem. Oprócz tego występuje również w herbacie i czekoladzie.

Typowa filiżanka kawy zawiera około 90–100 mg kofeiny.

Kofeina to stymulant, który łatwo przekracza barierę krew-mózg. Po dotarciu do mózgu działa głównie jako antagonista receptorów adenozynowych. Przez podobieństwo strukturalne do cząsteczki adenozyny, wiąże się łatwo z jej receptorami występującymi na powierzchni komórek bez ich aktywacji. 

Blokując adenozynę, kofeina zwiększa aktywność mózgu i uwalnia inne neuroprzekaźniki, takie jak noradrenalina i dopamina. Zmniejsza to zmęczenie i sprawia, że organizm staje się „czujny” [*].

Liczne badania wskazują, że kofeina może prowadzić do krótkotrwałego zwiększenia funkcji mózgu, poprawy nastroju, czujności i ogólnych funkcji poznawczych [*].

Kawa a odchudzanie - świetny środek spalający tłuszcz i poprawiający sprawność fizyczną

Jeśli kiedykolwiek czytałaś/-eś skład suplementów na odchudzanie to pewnie już wiesz, że większość z nich zawiera w składzie kofeinę.

Kofeina, częściowo ze względu na stymulujący wpływ na centralny układ nerwowy, zarówno przyspiesza metabolizm, jak i zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych.

Mobilizuje również kwasy tłuszczowe z tkanek tłuszczowych. 

Kofeina jest w stanie zwiększyć wydajność ćwiczeń o średnio o 11% [*].

Skutki uboczne picia kawy [kofeiny]

Kofeina może zakłócać sen i powodować niepokój

kawa może powodować senność i niepokój

Byłoby nie w porządku z mojej strony mówić Ci tylko o zaletach picia kawy… nie wspominając o jej wadach i skutkach ubocznych.

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do rozstroju, niepokoju, kołatania serca, a nawet do nasilenia ataków paniki [*].

Jeśli jesteś osobą wrażliwą na kofeinę i masz tendencję do nadpobudliwości – unikaj picia kawy.

Innym niepożądanym skutkiem ubocznym jest to, że kofeina może zakłócać Twój sen. Najlepiej nie pić kawy o późnych porach dnia.

Problemy trawienne

Niektórzy uważają, że poranna filiżanka kawy jest w stanie rozruszać jelita.

Działanie przeczyszczające kawy przypisuje się głównie uwalnianiu gastryny – hormon wytwarzany przez żołądek, który przyspiesza aktywność w okrężnicy. Działanie to wykazuje również kawa bezkofeinowa [*].

Kofeina jest również w stanie zwiększyć perystaltykę (skurcze) jelita – przyspiesza transport pokarmu przez przewód pokarmowy.

Teraz już wiesz, dlaczego kawa może powodować biegunki.

Dzięki zwiększonej ilości gastryny i skurczy przewodu pokarmowego kofeina może potęgować objawy zarzucania żołądkowo-przełykowego. Co może prowadzić do uczucia zgagi [*].

Osoby, u których występują jakiekolwiek problemy trawienne, powinny skonsultować się z lekarzem, ewentualnie zmniejszyć ilość wypijanej kawy.

Uzależnienie i efekt odstawienia

uzależnienie od kawy

Wraz z regularnym spożywaniem kofeiny, zwiększa się Twoja tolerancja na nią – przestaje działać, albo musisz zwiększyć dawkę, aby uzyskać takie same efekty.

Jest to jedna z poważniejszych wad picia kawy.

Nałogowy kawocholik po całkowitym zaprzestaniu picia kawy może doświadczyć objawów odstawienia – bóle głowy, drażliwość, problemy z koncentracją, wyczerpanie. Taki stan może trwać nawet do kilku dni [*].

Kawa a ciśnienie tętnicze

Kawa podnosi ciśnienie ze względu na stymulujący wpływ na układ nerwowy. Podwyższone ciśnienie jest czynnikiem ryzyka zawału serca i udaru. Na szczęście wpływ kofeiny na podwyższone ciśnienie krwi wydaje się tylko tymczasowy i ma on największy wpływ na ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do spożywania kawy [*].

Stymulujące działanie kofeiny może również powodować szybsze bicie serca i zmiany rytmu pracy serca [*].

Kwasowy odzczyn i zakwaszenie organizmu

Jeśli dobrze pamiętasz z lekcji chemii – na skali pH siedem to poziom neutralny pomiędzy odczynem kwaśnym, a zasadowym. Mniej niż siedem to odczyn kwaśny, a wszystko powyżej siedmiu to odczyn zasadowy. 

Typowa kawa osiąga 5 w skali pH, czyli zalicza się do substancji o charakterze kwasowym. Dla porównania sok cytrynowy to dwójka w skali pH – nie jest tak bardzo kwaśna. Jest to dość proste do zrozumienia, ale sprawy komplikują się, gdy kawa dociera do układu trawiennego [*]. 

Dlatego osoby mające problem z nadkwaśnością powinny szczególnie uważać na spożywanie dużych ilości kawy. Ewentualnie mogą spróbować kawy o zmniejszonej kwasowości.

Częste oddawanie moczu

Być może zauważyłaś/-eś, że gdy pijesz więcej kaw w ciągu dnia, to odczuwasz większą niż zwykle potrzebę oddawania moczu. Poprzez zwiększenie ciśnienie krwi w naczyniach włosowatych kłębuszków nerkowych prowadzi do zwiększenia filtrację krwi i wzrostu ilości produkowanego moczu [*].

Kawa zmniejsze poziom magnezu, żelaza, potasu i inne minerały

makroelementy i mikroelementy

Picie kawy może wpływać na poziom magnezu w organizmie. Kiedy pijesz kawę, zmniejsza się wchłanianie magnezu w jelitach – nie usuwa bezpośrednio magnezu z organizmu.

Może to prowadzić do niedoboru magnezu. Im więcej kawy pijesz, tym mniej magnezu będziesz w stanie wchłonąć Staje się to ważne w okresie starzenia, ponieważ wchłanianie magnezu zazwyczaj zmniejsza się wraz z wiekiem [*].

Kawa może również zmniejszać ilość innego składnika, jakim jest wapń. Kofeina ma działanie moczopędne, co oznacza, że powoduje zwiększone oddawanie moczu. Zwiększona moczu powoduje zwiększoną utratę wapnia – jest wydalany wraz z moczem. Nie są to duże ilości, aczkolwiek po upływie wielu lat może to przyczynić się do znacznego przerzedzenia kości [*].

Kawa ma również negatywny wpływ na wchłanianie żelaza. Może to być szczególnie szkodliwe dla osób, u których zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż normalnie [*].

Podsumowanie - czy kawa jest zdrowa?

Można powiedzieć, że umiarkowane spożycie kawy w przypadku większości osób działa korzystnie na nasz organizm:

  • stanowi źródło antyoksydantów i składników odżywczych
  • działa pobudzająco na nasz układ nerwowy, zwiększając naszą koncentrację
  • poprawia wydolność fizyczną
  • pomaga w spalaniu tłuszczu

Z drugiej strony bardzo wysokie dawki mogą prowadzić do wielu działań niepożądanych:

  • podwyższone ciśnienie i przyspieszone bicie serca
  • problemy ze snem i koncentracją
  • rozstrojenie żołądka
  • zmniejszenie wchłaniania mikro- i makroelementów

Dlatego aby uzyskać korzyści z picia kawy bez niepożądanych efektów, należy spożywać ją z rozsądkiem, biorąc pod uwagę nasz samopoczucie i stan zdrowotny. 

Facebook
Twitter
Pinterest