Zaparzacz Tłokowy do Kawy Ambition – Świetna Szklana Praska Francuska do Parzenia Kawy

Jeśli kiedykolwiek próbowałaś/próbowałeś kawy z zaparzacza tłokowego (praski francuskiej) do kawy to wiesz, że różnica w jakości kawy w porównaniu z zaparzaczami przlewowymi jest ogromna.

Oczywiście na korzyść praski francuskiej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świetnej jakości zaparzaczu tłokowym i tym jak przygotować kawę przy jego pomocy to zapraszam do dalszej lektury!

Czym jest zaparzacz tłokowy (praska francuska)

Szklany zaparzacz tłokowy, zwany inaczej praską fransuską to cylindryczny pojemnik, wykonany zazwyczaj ze szkła lub stali nierdzewnej z  charakterystycznym tłokiem przechodzącym przez jego środek. 

Głównym zadaniem wspomnianego tłoka jest utrzymanie zmielonej kawy na dnie pojemnika.

Paradoksalnie praska francuska do kawy (french press) wcale nie pochodzi z Francji. Została wynaleziona przez Włocha nazwiskiem Attilio Calimani. Pierwszy model został opatentowany w 1929 roku i od tego czasu praktycznie się nie zmienił

Praska francuska z tłokiem

Parzenie kawy przy użyciu praski francuskiej zajmuje od 3 do 5 minut i jest preferowane przez wiele osób. Głównie z powodu swojej prostoty. 

W skrócie zaczynasz od namoczenia grubo zmielonej kawy przegotowaną wodą i zostawiasz ją na trzydzieści sekund. Potem dolewasz pozostałą wodę i pozwalasz, by kawa zaparzyła się – około trzech minut. Po upływie tego czasu możesz przesunąć tłok w dół aż do dna dzbanka.

French press jest popularna wśród miłośników parzenia kawy, nie tylko dlatego, że jest banalna w użyciu w porównaniu nawet z ekspresami (dowiedz się więcej), ale również ze względu na mocny i bogaty smak kawy.

Kliknij poniżej, aby sprawdzić najniższą cenę na dzień 22/07/2024

Jakie sa największe zalety używania zaparzacza tłokowego:

 • Czas – są dni, w które możesz pozwolić sobie na luksus i przygotować swój ulubiony napój. Najczęściej jednak nie masz czasu i potrzebujesz jak najszybicej zrobić filiżankę mocnej kawy.
 • Łatwość parzenia – w metodzie french press najtrudniejszym procesem jest prawdopodobnie zmielenie ziaren kawy (no chyba, że kupujesz już zmielone). Nie musisz zajmować się ddoborem i ustawianiem filtra.  Tłok posiada wbudowaną siatkę, która działa tak samo jak filtr.
 • Kompaktowość i wytrzymałość – 20 cm wysokości i 11,5 cm szerokości, waga poniżej 0,5 kg. Dodatkowo dochodzi szkło borokrzemowe (odporne na bardzo wysokie temperatury) i obudowa ze stali nierdzewnej. 
 • Jakość otrzymywanej kawy – zaparzacz tłokowy nie używa papierowego filtra w porównaniu z innymi zaparzaczami (Chemex, Hario V60). Rolę filtra spełnia metalowa siatka z otworkami doczepiona do końca tłoka . W rezultacie otrzymujesz napar z dużą zawartością naturalnych olejków z ziaren kawy. Dzięki temu finalny produkt jest „mocny” i aromatyczny. Wiąże się to z większą ilością osadu na dnie, ale uwierz mi zdecydowanie warto.

Zaparzacz do kawy Ambition - Konstrukcja i funkcje

Nie tylko wygląd, ale również jakość użytych materiałów świadczy o wysokiej jakości tego zparzacza. 

Najbardziej podoba mi się system filtracji. 

Spora część prasek francuskich dostępnych na rynku używa plastiku. Niestety, ale ma on tendencję do deformacji pod wpływem wysokiej temperatury, a co gorsza może uwalniać szkodliwe związki do kawy – zmieniają smak i mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Zaparzacz Ambition posiada filtr wykonany ze stali nierdzewnej, brak w nim jest plastiku.

Zaparzacz tłokowy Ambition
Zaparzacz tłokowy Ambition

Zaparzacz dodatkowo wykonany jest z wysokiej jakości szkła borokrzemowego. 

Zapewnia to:

 • odporność na wysokie temperatury
 • większą grubość
 • zwiększona wytrzymałość na drobne upadki 
 • w ostateczności znacznie dłuższą żywotność w obliczu ciągłego używania

Oczywiście nie twierdzę, że jest niezniszczalny.

Kliknij poniżej, aby sprawdzić najniższą cenę na dzień 22/07/2024

Jak zaparzyć kawę w zaparzaczu tłokowym

Poniżej opisany proces odnosi się do każdej praski francuskiej, nie tylko użytego w tym przykładzie zaparzacza tłokowego Ambition.

 1. Przepłukaj zaparzacz gorącą wodą
  Możesz go przepłukać gorącą wodą lub napełnić wodą i zagotować. Dzięki temu oczyścisz zaparzacz z pozostałości po poprzednim parzeniu. Dodatkowo temperatura naczynia będzie zbliżona do temperatury zalewanej wody, dzięki czemu uzyskasz najlepszej jakości kawę.
 2. Zmiel kawę
  Ile kawy do french press – na 1000 ml (1 litr) wody będziesz potrzebować około 70 g zmielonej kawy. Oczywiście możesz dopasować ilość do własnych potrzeb. Jeśli nie lubisz mielić kawy lub nie posiadasz młynka, to polecam kupić gotową, zmieloną kawę. 
 3. Wsyp kawę do praski francuskiej
  Po wylaniu pozostałości wody z zaparzacza, wsyp zmieloną kawę. Na początku napełnij zaparzacz gorącą wodą w ilości dwa razy większej niż waga zmielonej kawy (70 g kawy – 140 g wrzątku).
  Czynność ta prowadzi do „odgazowania” kawy. Kiedy zmielona kawa styka się z wrzącą wodą, powoduje jej musowanie i wznoszenie się. Roztwór pozostaw na 40 sekund.
  Jeśli nie chcesz, to nie musisz tego robić, możesz dodać całą wodę na raz, jeśli nie chcesz marnować czasu. Najlepiej będzie, jeśli spróbujesz obydwu metod i zdecydujesz, która daje lepszą kawę.
 4. Dokładnie zamieszaj zalaną kawę
  Najlepiej użyj drewnianej łyżki, aby nie uszkodzić szklanego pojemnika. Fusy powinny opaść na samo dno.
 5. Dolej pozostałą wodę
  Napełnij pojemnik gorącą wodą i pozostaw na 4 minuty – uważany za standardowy czas parzenia przy pomocy metody french press. Oczywiście możesz, go modyfikować według własnego uznania.
 6. Popchnij tłok
  Zrób to powoli, nie naciskaj zbyt szybko. Zbyt szybkie naciśnięcie tłoka mąci zmieloną kawę i może prowadzić do uwolnienia goryczy z ziaren kawy. Kiedy dojdziesz z tłokiem do dna, to znaczy, że kawa jest już gotowa.
 7. Nalej kawę
  Pozostaw kawę na około minutę, aby małe cząstki fusów całkowicie opadły na dno pojemnika. Przelej kawę do filiżanek lub innego pojemnika. 
  Pozostaje umyć zaparzacz. 

Gratuluję już wiesz, jak działa zaparzacz do kawy – udało Ci się zaparzyć swoją pierwszą kawę przy użyciu zaparzacza Ambition!

Zaparzacz French Press Ambition 1000ml 62222 - opinie użytkowników

Przejrzałem opinie użytkowników, aby dowiedzieć się, jak praska francuska sprawdza się w działaniu:

Oto kilka pozytywnych komentarzy:

Kocham tą francuską praskę Ambition! Szkoda, że nie znalazłem jej wcześniej. Przygotowuje świetną kawę bez osadu. Od kiedy zaczęłam jej używać, to nawet nie chce mi się włączać mojego ekspresu ciśnieniowego. Szkło jest borokrzemowe wykonane z myślą o wysokiej temperaturze wody, nie wiem, dlaczego niektórzy mówią o małej wytrzymałości, zwłaszcza podczas mycia i czyszczenia. Nigdy nie zdarzyło mi się jej uszkodzić. Czekam aż zaparzacz całkowicie wystygnie, wyrzucam fusy do śmieci. Następnie myję ręcznie szklany pojemnik i tłok, pozostawiam do wyschnięcia. Całość trwa około 3 minut. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza za tą cenę.

Wiem, że wszyscy zachwalają jako świetny zparzacz do kawy, ale nikt nie pisze o tym, jak świetnie sprawdza się przy parzeniu wszelkiej maści herbaty, a nawet gorącej czekolady. Nie pozostawia żadnych fusów w naparze, ma idealny rozmiar na kilka kubków. Polecam czarną herbatę i skórki od cytryny – pychota!

Świetny produkt! Banalny w użyciu i czyszczeniu, no i fenomenalnie smakująca kawa. Nigdy nie miałem żadnych problemów z pękniętym szkłem ani żadnymi wyciekami. Zalewałem bezpośrenio wrzącą wodą i nigdy nie pękł.  W tej cenie zdecydowanie warta zakupu.

Poniżej możesz zobaczyć średnią ocen z serwisu Ceneo.

Zaparzacz do kawy Ambition opinie użytkowników
Źródło: Ceneo.pl

Kliknij poniżej, aby sprawdzić najniższą cenę na dzień 22/07/2024

Kupiłem jeden egzemplarz specjalnie z myślą o wakacyjnym wyjeździe. Cóż mogę powiedzieć… szkło wygląda na cienkie, tłok wydaje się, jakby miał się złamać. Najgorsze jest to, że szklany pojemnik zbyt łatwo wyślizguje się z rąk, co znacząco utrudnia czyszczenie. Zawsze martwię się, że przez przypadek wyślizgnie mi się i pęknie. Nie wiem, może  po prostu nie potrafię się nim posługiwać.

Czy powinienem/powinnam dokonać zakupu?

To co mi się podoba:

Co mi się nie podoba:

Zaparzacz Tłokowy do Kawy Ambition - gdzie kupić?

Kliknij poniżej, aby sprawdzić najniższą cenę na dzień 22/07/2024

Facebook
Twitter
Pinterest