Kawa Kuloodporna – Właściwości i Przygotowanie [2024]

Czy uwierzysz mi, jeśli powiem Ci, że istnieje specjalna kawa, która jest w stanie zastąpić Twoje śniadanie i jednocześnie zwiększyć Twoją energię? 

Dodatkowo smakuje wspaniale! 

Pewnie sobie myślisz… jak się nazywa? Może już słyszałaś/-eś? 

Tak, to kawa kuloodporna...

Zwana również bulletproof kawa (oryginalna nazwa bulletproof coffee), w skrócie to połączenie kawy, oleju i masła – stosowana jako substytut śniadania. 

Promotorzy napoju twierdzą, że ma ona szereg korzyści zdrowotnych. Czy rzeczywiście mają rację?

Czym jest kawa kuloodporna?

David Asprey (twórca tego napoju), podczas wędrówki po Tybecie poznał pewien przepis na kawę.

Napój wymagał użycia drobno zmielonych ziaren kawy, dwóch łyżek masła zrobionego z mleka krów karmionych trawą (duża zawartości kwasów Omega-3 i witamin), oraz dwóch łyżek stołowych oleju – dokładnie oleju zawierającego  tłuszcze średniołańcuchowe (olej MCT).

Efektem jest kubek kawy szerzej znany dzisiaj jako kawa kuloodporna.

W skrócie kawa kuloodporna to napój, który łączy kawę, olej i masło. Serwowana na ciepło, przypomina trochę latte, a jej oryginalny przepis pochodzi z bloga Bulletproof Health.

Fanatycy napoju twierdzą, że ma ona szereg korzyści, w tym:

 • stanowi świetne źródło energii
 • zmniejsza uczucie głodu
 • poprawa koncentracji i procesy myślowe

Jak przygotować kawę z masłem - przepis

kawa kuloodporna przepis

Przygotowanie kawy kuloodpornej – 4 proste kroki:

 1. Używając świeżo zmielonych ziaren kawy, zaparz 1 filiżankę kawy (2 i pół łyżki zmielonej kawy+przefiltrowana woda). Najlepiej użyć prasy francuskiej – gwarantuje wysoką zawartość olejków zawartych w kawie. Jeśli jej nie posiadasz możesz użyć innego ekspresu do kawy (dowiedz się więcej).
 2. Dodaj 1 łyżeczkę od herbaty (jeśli chcesz może zwiększyć ilość do łyżki stołowej lub nawet 2, na początku nie jest to zalecane) oleju MCT – najlepiej olej kokosowy.
 3. Do oleju dodaj 1 do 2 łyżek stołowych niesolonego masła (im lepsze masło możesz zdobyć tym lepiej).
 4. Wymieszaj składniki w blenderze przez 20 do 30 sekund.

Smacznego!

Mieszanka kawy powinna być spieniona i kremowa, a najczęstszym sposobem picia kawy jest podawanie jej na ciepło.

Poniżej możesz obejrzeć film z oficjalnego kanału Bulleproof Health (twórcy kawy kuloodpornej):

Jak działa kawa kuloodporna - zalety stosowania diety kawowej

Masło zapewnia wysokiej jakości tłuszcze i składniki odżywcze

Oczywiście chodzi mi o prawdziwe masło. Nie jakieś smarowidło, czy podróbkę.
Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej: masło to produkt składający się z tłuszczu mlecznego w ilości od 80 do 90%. Według UOKiK: nie może zawierać ani grama tłuszczu roślinnego.

Dobrej jakości masło zawiera(1 łyżka stołowa – około 14g) [*]:

 • kalorie: około 102 kcal
 • białko: 0,12 g
 • węglowodany: 0,01 g
 • cukier: 0,01 g
 • błonnik: 0 g
 • tłuszcz: 11,52 g
 • kwasy tłuszczowe omega-3
 • beta-karoten
 • rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K
 • SCFA (krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – zwalczają stany zapalne)
 • CLA ( kwas linolowy o wiązaniach sprzężonych – działaniu wspomagającym utratę tłuszczu) 

Dzięki masłu otrzymujesz nie tylko niezbędne kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze, ale także najbardziej kremową kawę, jaką kiedykolwiek wymyślono!

Kuloodporna kawa stanowi świetne źródło energii i poprawia funkcjonowanie mózgu

kawa kuloodporna energia dla mózgu

Kawa wypełniona jest niezbędnymi składnikami odżywczymi dla mózgu, takimi jak witaminy z grupy B, potas i mangan. Kawa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko przewlekłych chorób zwyrodnieniowych i utrzymują mózg w stanie pełnego skupienia.

 • Bioflawonoidy zawarte w kawie mogą sprawić, że staniesz się mądrzejszy dzięki intensyfikacji neuronów w mózgu. Twoje komórki mózgowe będą komunikować się ze sobą szybciej – przyspieszy to tworzenie myśli (lepsze wspomnienia). Dodatkowo działają ochronnie na mózg. [*]

 • Kofeina poprawia wydolność fizyczną, dzięki czemu nauka, jak i treningi fizyczne wydają się znacznie łatwiejsze. Dodatkowo przyspiesza metabolizm – szybsze spalanie tłuszczu [*]

 • Lepsze samopoczucie – istnieją dowody na to, że kilka filiżanek kawy dziennie może poprawić nastrój [*]

Tłuszcz nie powoduje, że tyjesz

Po 60 latach niskotłuszczowej propagandy, retoryka typu „tłuszcz sprawia, że jesteś gruby” jest tak zakorzeniona w naszej zbiorowej psychice, że wielu ludzi wciąż boi się tłuszczu, mimo że różne badania pokazują, że tłuszcz nie jest aż tak szkodliwy. Oczywiście, jeśli spożywana ilość mieści się w normie [*].

Oto kilka powodów:

 • źródło witamin, takich jak A, D, E i K, B12
 • spożywanie tłuszczu wraz z innymi pokarmami bogatymi w składniki odżywcze zwiększa również wchłanianie składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach
 • tłuszcz spowalnia wchłanianie węglowodanów
 • tłuszcz sprawia, że dłużej czujesz się najedzony

"Paliwo" dla osób stosujących dietę ketonową

dieta ketonowa kawa kuloodporna

Ludzki organizm jest tak skonstruowany, że przed użyciem tłuszczu przekształca węglowodany w energię.

Jeśli nie dostarczymy mu wystarczającej ilości węglowodanów, organizm wykorzysta zapasy tłuszczu jako alternatywne źródło energii. Kiedy organizm wykorzystuje swoje rezerwy tłuszczu, wytwarza ketony – tak można streścić dietę ketonową.

Dieta ketonowa ma niską zawartość węglowodanów i wysoką zawartość tłuszczu. Osoby promujące kuloodporną kawę twierdzą, że pasuje ona do ketogenicznego planu żywieniowego – ponieważ zawiera tłuszcz, ale nie zawiera węglowodanów, a organizm człowieka przekształca olej MCT w ketony.

Dodatkowo badania naukowe wykazały, że MCT mogą być bardziej przydatne do odchudzania niż tłuszcze długołańcuchowe, które są głównym składnikiem większości tłuszczów i olejów [*]

Wady kawy kuloodpornej

Wysoka zawartość tłuszczów nasyconych

Naukowcy wciąż nie mają 100% pewności, czy tłuszcze nasycone rzeczywiście odgrywają kluczową rolę w chorobach serca.

Większość ekspertów ds. zdrowia zgadza się, że najlepiej jest wybrać tłuszcze nienasycone występujące w orzechach, nasionach, awokado i tłustych rybach.

Według AHA (American Heart Association) ludzie powinni ograniczyć ilość tłuszczów nasyconych w swojej diecie – 5 do 6% kalorii powinno pochodzić z tłuszczów nasyconych, co stanowi około 13 g tłuszczów nasyconych dziennie.

Jedna łyżka niesolonego masła zawiera około 7 g nasyconych kwasów tłuszczowych. 

Jeśli pamiętasz typowa kawa kuloodporna, może zawierać nawet do 2 łyżek masła. Daje to w sumie aż 14 g nasyconych kwasów tłuszczowych – znacznie więcej niż zalecana dzienna dawka przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne [*].

Spożywanie dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych podnosi poziom cholesterolu w krwi – zwiększa ryzyko udaru i chorób serca [*].

Uboga w składniki odżywcze

Zastąpienie porannego posiłku napojem może skutkować pozbawieniem organizmu składników odżywczych – normalnie dostarczanych ze śniadaniem.

Kawa, olej i masło (składniki napoju) nie zawierają węglowodanów, białka, błonnika ani wielu innych witamin i minerałów, których potrzebuje każdy człowiek.

Wybór śniadania, które gwarantuje równowagę składników odżywczych, powinien być zdrowszym sposobem na rozpoczęcie każdego dnia. Dietetycy zalecają, aby węglowodany, białko i owoce lub warzywa były regularnie podawane podczas każdego śniadania.

Może prowadzić do przyrostu masy ciała

kawa kuloodporna nadwaga

Tłuszcz zawiera dużo kalorii. Spożywanie nadmiaru jakiegokolwiek tłuszczu może prowadzić do przyrostu masy ciała. Tak więc, chociaż tłuszcz w diecie jest niezbędny, ważne jest, aby kontrolować jego ilość.

Kuloodporna kawa – szczególnie u osób, które nie stosują diety ketogenicznej może prowadzić do nadwyżki kalorycznej [*].

Rozstrojenie żołądka

Wysokie spożycie tłuszczu podczas śniadania może powodować rozstrój żołądka – szczególnie u osób z chorobami przewodu pokarmowego. Tłuszcz stymuluje motorykę jelit – zwiększa ich aktywność.

Podsumowanie - kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna to zdecydowanie modny typ diety – łączy kawę, olej i masło jako substytut śniadania.

Promotorzy napoju twierdzą, że zapobiega:

 • uczuciu głodu
 • stanowi źródło energii
 • poprawia procesy myślowe

Jak do tej pory nie ma jeszcze wystarczających dowodów potwierdzających potencjalne korzyści.

Picie zwykłej kawy w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwe. Według niektórych badań może ono nawet przynosić pewne korzyści zdrowotne (ochrona mózgu, poprawa samopoczucia).

Dodatek dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych do kawy może być szkodliwe dla długotrwałego zdrowia – problemy z podwyższonym cholesterolem. Dodatkowo jako substytut porannego posiłku nie zapewnia wszystkich składników odżywczych. Dlatego zrównoważone i zdrowe śniadanie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia.

Czy warto?

Moim zdaniem każdy powinien spróbować. No, chyba, że lekarz Ci zabroni. 

Składniki i sprzęt potrzebny do przygotowania kawy kuloodpornej nie są wyszukane lub trudno dostępne. Jeśli Ci się nie spodoba, to zawsze możesz zrezygnować i wrócić do normalnej czarnej

kawa kuloodporna zalety i wady
Facebook
Twitter
Pinterest