Cold brew to żadna nowość, ale nadal wiele osób nie wie, czym kawa na zimno różni się od zwykłej parzonej na gorąco.
Chcesz się tego dowiedzieć… i dodatkowo poznać techniki parzenia tego unikatowego napoju. Zapraszam na lekturę.
Co to jest cold brew?
To proces moczenia zmielonych (na grubo) ziaren kawy w wodzie o niskiej temperaturze przez dłuższy okres (najczęściej kilkunastu godzin).
Kawa na zimno pochodzi z Japonii, gdzie od wieków uważana jest za tradycyjną metodę parzenia kawy.
Zmielone ziarna kawy nie wchodzą w kontakt z gorącą wodą – smak i aromat znacznie różni się od normalnej kawy parzonej na gorąco.
Kawa na zimno vs Kawa mrożona - to samo, czy nie?
Odpowiedź brzmi: NIE!
Oba te napoje zawierają zimną wodę, ale poza tym różnią się wieloma szczegółami. Jeśli chodzi o przygotowanie, kawa mrożona i kawa na zimno to dwa przeciwieństwa.
Podczas gdy kawa mrożona jest przygotowywana na gorąco, a następnie schładzana, kawa na zimno jest przygotowywana w niskiej temperaturze, z dużym naciskiem na czas zamiast na temperaturę parzenia.

Zalety kawy na zimno
- jest łagodniejsza i mniej kwaśna niż kawa parzona na gorąco, jak i kawa mrożona
- w porównaniu z normalną kawą w cold brew kofeina uwalniania jest stopniowo – efekt kofeiny jest mniej odczuwalny, przy zachowaniu działania
- bardziej przyjazna dla żołądka – mniej kwaśna
- może wytrzymać do 10 dni
- możliwość przygotowania koncentratu, który następnie możesz rozcieńczać lub stosować jako dodatek

Cold brew, a kawa parzona na gorąco
Pewnie zastanawiasz się, dlaczego kawa na zimno jest mniej kwaśna i drażniąca dla żołądka?
Cóż odpowiedź, nie jest skomplikowana. Ziarna kawy zawierają około tysiąca różnych związków chemicznych [*]. Parzenie kawy to w rzeczywistości proces ekstrakcji tych związków z ziaren do wody.
Najważniejsze czynniki procesu ekstrakcji to: czas i temperatura. Obie te rzeczy w przypadku kawy na zimno znacząco odbiegają od normalnej kawy. Kiedy używasz wrzątku związki zawarte w ziarnach uwalniają się błyskawicznie – proces parzenia trwa kilku minut. Wyższa temperatura powoduje również, że kwasy kawowe i olejki ulegają szybkiemu rozkładowi i utlenieniu – co nadaje kwaśność i gorycz kawie [*].
W przypadku cold brew brak wysokiej temperatury. Czynnikiem, który uwalnia związki z ziaren kawy, jest czas. Daje to zupełnie inny profil smakowy – kawa jest łagodna. Dzieje się tak dlatego, że wiele słodszych związków smakowych rozpuszcza się w zimnej wodzie. Natomiast oleje i związki kwasowe rozpuszczają się tylko we wrzątku.
Jak zrobić kawę na zimno - cold brew?
Niezbędne składniki:
- kawa – bez tego nie przygotujesz kawy na zimno, pamiętaj: kawa musi być grubo zmielona
- woda o temperaturze pokojowej – podane ilości powinny wystarczyć na 2 szklanki napoju, jeśli chcesz otrzymać więcej, to musisz odpowiednio zwiększyć ilość wody i kawy przy zachowaniu odpowiednich proporcji
- młynek do kawy – młynek powinien być w stanie zmielić ziarna na grubo
- waga – zawsze możesz spróbować metody na oko 🙂 – nie radzę
- słoik o odpowiedniej pojemności – może być mason
- sitko
- łyżka
- papierowy filtr
Kawa na zimno przepis:
- Odważ odpowiednia ilość swojej ulubionej kawy
- Zmiel ziarna kawy – pamiętaj, żeby kawa nie była zbyt mocno zmielone
- Przenieś zmielone ziarna do słoika
- Dodaj wodę do zmielonej kawy i dobrze wymieszaj
- Odstaw mieszaninę, zalecane 16-24 godziny, nie pozwól, aby ziarna moczyły się zbyt długo- możesz otrzymać gorzki napój
- Odcedź kawę – użyj sitka, ustaw je nad pustym pojemniku i przelej napój
- Odcedź kawę ponownie – tym razem użyj papierowego filtra, może to trochę potrwać. Pamiętaj, żeby przemyć filtr ciepła woda. Jeśli tego nie zrobisz, możesz uzyskać delikatny papierowy posmak napoju. Jeśli nie masz papierowego filtra, to możesz użyć ręcznika kuchennego lub jakiejś tkaniny.
- Rozcieńcz koncentrat – dodaj do koncentratu wodę o temperaturze pokojowej. Zalecam zacząć od proporcji 1:2 (jeśli masz 40 ml koncentratu kawy, dodaj do niego 80 ml wody). Oczywiście ilość wody możesz dostosować do własnych potrzeb. Dodaj więcej wody, jeśli napój jest zbyt mocny lub mniej wody, jeśli preferujesz mocniejszą kawę.
Jakie proporcje kawy i wody powinno się stosować?
Zalecane jest 1:5 (na każdy gram kawy 5 gramów wody).
Taki stosunek pozwala na uzyskanie wyważonego zimnego koncentratu – możesz go wypić jako samodzielny napój lub wymieszać w proporcji 1:1 z wodą, mlekiem, tonikiem… lub czym dusza zapragnie.
Oczywiście masz pełną swobodę w doborze swoich własnych proporcji. Proponuję zacząć od 1:5, a następnie dopasować go do swojego gustu.
Najczęściej popełniane błędy
- zbyt krótki czas moczenia (ekstrakcji) ziaren, głównym czynnikiem decydującym o jakości produktu końcowego jest czasu (nie temperatura). NIE SPIESZ SIĘ. Zalecany czas: 16 – 24 godziny
- zbyt długi czas ekstrakcji. Przed chwila, mówiłeś, żeby się nie spieszyć? Tak i nadal to podtrzymuję. Niestety, ale zbyt długi okres powoduje, że kawa staje się gorzka i otrzymuje dziwny aromat
- zbyt drobno zmielone ziarna kawy – jeśli użyjesz drobno zmielonych ziaren, to otrzymasz kawę o gorzkim smaku. Także zwróć szczególną uwagę przy mieleniu ziaren
- niewłaściwe proporcja kawa:woda – zalecane stosunek kawy do wody to 1:5 (1:2 przy koncentracie). Jeśli napój końcowy (koncentrat) będzie zbyt mocny, to zawsze możesz go rozcieńczyć wodą. Niestety zbyt rozcieńczony produkt końcowy jest znacznie trudniejszy do uratowania
- słabej jakości ziarna kawy – Niektórzy mówią, że powinno się używać tanich ziaren kawy (aby zaoszczędzić pieniądze, gdy pijesz duże ilości kawy), ale ja nie zgadzam się z takimi twierdzeniami. Przygotowanie kawy na zimno wydobywa z ziaren subtelne smaki, więc najlepiej będzie, jeśli wybierzesz ziarna o unikalnym profilu smakowym.
Najczęście zadawane pytania - cold brew

Czy powinienem używać wody filtrowanej, czy wody z kranu?
Im lepsza jakość wody, tym lepsza jakość napoju. Jeśli chcesz uzyskać, jak najlepszy efekt to nie żałuj pieniędzy na wodę. Używaj filtrowanej.
Czy można podgrzewać przygotowana wcześniej cold brew?
Tak, możesz pić kawę jako gorący napój. Najprostszym sposobem na uzyskanie takiego napoju jest przygotowanie koncentratu na zimno, a następnie dodanie do niego gorącej wody.
Czy kawa przygotowywana na zimno jest mniej kwaśna?
Tak. W przypadku parzenia kawy na gorąco kawy oleje i kwasy z ziaren kawy rozkładają się i utleniają szybciej niż w zimnej wodzie, co znacznie zwiększa jej kwasowość i gorycz.
Niska temperatura i długi czas przygotowywania kawy na zimno prowadzi do rozkładu większej ilości związków o słodkim smaku, które są rozpuszczalne w zimnej wodzie.
Czy mogę przygotować kawę w temperaturze pokojowej? Mój ekspres do kawy nie mieści się w lodówce.
Odpowiedź brzmi: TAK. Niestety, ale wielkie ekspresy przelewowe, rzadko mieszczą się w domowej lodówce.
Przygotowywanie kawy w temperaturze pokojowej to nic złego.
Pamiętaj: Kiedy kawa będzie już gotowa wstaw ją do lodówki. Znacząco wydłuża to jej żywotność.
Ewentualnie możesz stworzyć wokół ekspresu (słoika, cokolwiek używasz) do zaparzania własną lodową wannę. Wystarczy, że zanurzysz ekspres w misce z lodem.
Czy mogę zrobić kawę na zimno z kawy bezkofeinowej?
TAK.
Czy można podgrzewać kawę na zimno?
TAK, cold brew może być podgrzewana – możesz użyć mikrofalówki lub podgrzej w garnku, a następnie rozcieńczyć gorącą wodą.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć i przekonać Cię do przygotowania swojej własnej kawy na zimno (cold brew). Większości rzeczy na pewno już masz. Jedyne co ci potrzeba to trochę czasy i samozaparcia.
Powodzenia!